Mõisast

Kõue mõisa härrastemaja

Mõisa peahoone ehk härrastemaja saab tänavu talveks ajastutruult renoveeritud. Eklektilise arhitektuuriga härrastemaja sisaldab endas mitmeid arhitektuurseid stiile keskaegsetest keldritest, klassitsismist kuni juugendini välja. Mõisa keskaegses võlvkeldris asub veinikelder. Esimesel korrusel kolme saali ja kahe suveterrassiga valgusküllane restoran, kaminatuba, peo- ja konverentsisaal ning sigarituba. Teisel ja kolmandal korrusel ootavad külalisi 11 hubast ja erinäolist külalistetuba  ning Baltisaksa teemaline raamatukogu.

Kõue mõisast on pärit maailmakuulus maadeavastaja ja meresõitja Otto von Kotzebue (1787-1835). Koostöös Ajaloomuuseumiga avatakse mõisa härrastemajas Kotzebuega seotud esemete näitus. Samuti eksponeeritakse mõisa omandis olevaid Kotzebue mitmel ümbermaailmareisil tehtud Louis Chorise koloreeritud gravüüre.

Mõisa restoran

Kõue Mõisa restorani menüü põhisuund on mahetoidul ning kohalikul toorainel. Paljud maitsetaimed on pärit mõisa oma aiast või kasvuhoonest, et pakkuda külalistele värsket, kohalikku ja tervislikku toitu. Mõisa restoranis on leivaküpsetusahi, kus valmib külalistele värske leib või sai. 

Kogu restorani, terrasse või mõisapargi aiapaviljoni on võimalik reserveerida pidustusteks ja pulmadeks.

Mõisas hakatakse korraldama regulaarselt veini- ja kokanduskoolitusi koostöös oma ala parimate asjatundjatega. Info koolituste kohta ilmub peatselt Kõue mõisa kodulehel.

Peo- ja konverentsisaal

Kõue mõisa härrastemaja kagu-tiivas asub avar ja valgusküllane konverentsisaal 90 inimesele. Saalis on Full-HD projektor koos Dolby helisüsteemiga ja kõik vajalik moodsa konverentsi läbiviimiseks. Saali suurtest akendest avaneb kaunis vaade mõisa õunaaiale ning pargile.

Kõue mõisa atmosfäär ja asukoht loob suurepärased tingimused loominguliste koolituste läbiviimiseks. Plaanis on korraldada fotokoolitusi, mida viivad läbi oma ala tipud üle maailma. Fotograafid, kes on valitud koolitusi läbi viima teevad koostööd ajakirjade National Geographic ja fotoagentuuriga Magnum. Tulemas on ka filmikoolitused nii lavastajatele, operaatoritele kui ja filminäitlejatele, samuti kunstikoolitused, kus lektoriteks tunnustatud maalikunstnikud, graafikud, skulptorid jne.

Info Kõue mõisa koolituste ja töötubade kohta järgneb peatselt!

Baltisaksa Keskus ja Raamatukogu

Baltisaksa keskuse ja raamatukogu eesmärk on edendada ja hoida Baltisaksa kultuuri Kõue mõisas. Raamatukokku kuulub enam kui 3000 baltisaksa teemalist unikaalset raamatut.

Külalistetoad

Härrastemajas asub 11 ruumikat kahekohalist tuba, mis kõik on erinäolised ning kujundatud hoone erinevates ehitusjärkudes peituvaid ajaloolisi stiile arvestades. Arhitekt Aet Maasiku poolt koostatud mõisa peahoone sisekujundusprojekt pälvis 2010 aastal Muinaskaitse auhinna. Tubade mööbel on hoolikalt valitud arvestades hoone ajaloolist hõngu ja eripära. Kokku on majutuskohti kahes hoonetes 36  külalisele. See seab soodsad võimalused pidude ja vastuvõttude korraldamiseks, kuid jätab alati piisavalt hingamisruumi neile, kes eraldatust ja privaatsust otsivad.

Mõisa veinikelder ja sigarituba

Kõue mõisa härrastemaja võlvkeldris asub veinikelder. Arheoloog Villu Kadaka poolt teostatud uuringute põhjal on peahoone alused võlvkeldrid ehitatud 14-15. sajandil. Veinikeldrisse on hoolega valitud parimad veinid Vanast Maailmast ja kindlasti on seal avastamisrõõmu ka kõige teadlikumal veinigurmaanil.

Mõisapark

Mõisa park taastatakse esialgu nelja hektari suurusel alal, kuhu kuuluvad jalutusteed läbi õunaaia ja lillepeenarde vahel. Samuti taastatakse mõisa territooriumit ümbritsevaid kiviaedu ning kolm tiiki, mille kaldal on ideaalne õhtupäikest nautida. Park loob mõisa ümbrusele väärika ja unikaalse ajaloolise atmosfääri. Pargis pikniku pidades tunnete, kuidas argipäevamured unustuste igavikku kaovad.

Aiapaviljon

Härrastemaja taha jääv tiigiäärne aiapaviljon on sobiv paik väikesemateks privaatpidudeks või romantiliseks õhtusöögiks vaid kahele.

Mõisa tall-kontsertsaal

Kõue mõisa ajaloolises tallis asub teatri-kontsertsaal, kus on istekohti kuni 180 inimesele. Tänu suurepärasele akustikale sobib saal nii kammermuusikaks, teatrietendusteks kui ka jazz- ja rock-kontserdiks. Mõisa tall-kontsertsaalis hakatakse regulaarselt korraldada suveetendusi ja kontserte koostöös erinevate teatrite ning kontserdikorraldajatega. Jälgige üritustekava Kõue mõisa kodulehelt.

Tall-tõllakuuri seminarisaal –galeriid

Tall-tõllakuuri esimesel korrusel on kaks seminarisaali ja kunstigaleriid. Kontserdi-või teatrikülastajatel on hea võimalus peale teatrietendust jalutada läbi mõisa pargi  galeriisse ja nautida näituste väljapanekut ning hiljem mõisa restoranis õhtust süüa.

Saunakompleks ja bassein

Tall-tõllakuuris asub ka saunakompleks koos basseiniga. Saunakompleksi on võimalik eraldi üürida väiksemateks üritusteks.

Ateljeetoad

Tall-tõllakuuri teisel korrusel asub 9 ateljee tüüpi külalistetuba. Igal toal on  ruumikas klaasveranda, millel on mõnus õhtut nautida. Toad on mõeldud majutuseks nii külastajatele kui ka koolitusel osalejatele. Koostöös erinevate loomeliitudega ja ülikoolidega pakume külalistube ka kunstnikele ja kirjanikele loominguliseks tegevuseks.

Ait-Kuivati

Kõue mõisa taastamise teises faasis aastal 2013 ehitatakse välja täiendavad 19 külalistetuba Ait-Kuivatis.

Vaata ka Kõue mõisa ajalugu

  • Kõue mõisa härrastemaja enne renoveerimistööde algust
  • Vaade Kõue mõisa aiast
  • Shabloonid härrastemaja seinas
  • 14. sajandist pärit võlvkeldrisse tuleb Kõue mõisa veinikelder
  • Härrastemaja fuajee kipskarniisid
  • Tall-tõllakuur
  • Tall-tõllakuuris on 9 omanäolist klaasist rõduga külalistetuba
  • Kõue mõisa härrastemaja lõunakülg, kuhu tuleb restorani suveterrass
  • Kamin härrastemaja sviidis
  • Aiapaviljon
  • Kontserdisaal Kõue mõisa tallis
  • Kõue mõisa härrastemaja 1907 a.